Ana içeriğe atla

KİTABEVLERİNDE BU HAFTA


Pazar günü ( 16.07.2017) iki kitabevine uğradım;

En çok satanlar rafında bir numarada neler gördüm


➤Jean- Christophe Grange  - Kongo'ya Ağıt
➤Dr. Richard Carlson - Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin  (bu kadar uzun kitap ismi mi olur:( 


    Huzurlu olmak istiyorsan ufak şeyleri dert etmeyin kitabıyla huzur arayan insanlarımız... Başka yerlerde yok satabilir de (Amerika'da ilk defa bir kitap bir yılda 5.7 milyon satmış), kitap kapağının altına hepsi de ufak şeylerdir dediği kısım bizim ülkeye uymuyor. Özgürlüğümüzü  hissedemediğimiz bir yerde, bağırmak isteyip de sesimizin çıkmadığı kâbuslardaki gibi bir ortamda cânım milletimiz bu cep kitabıyla huzura kavuşabilecek mi bakalım?

    Benim yanımda kitabı inceleyen bir müşteri annesini çağırdı yanına, "Anne sana bu kitabı alayım mı?" dedi. Teyze kapakta yazılanları okuyup  kahkaha patlatınca kadın utanıp "Anne niye böyle gülüyorsun?" dedi. Teyze kahkahaya devam etseydi eşlik etmemek için zor tutacaktım kendimi. Neyse ufak şeyleri dert etmeyelim sevgili teyzenin kızı.

ŞAŞIRTTI

    Böyle alt raflarda Barış Muslu' nun üç farklı kitabı dizilmiş. Öncelikle  Barış Muslu' nun Beynine Format At kitabı sayesinde hayatımı zehir eden bir sağlık sorunuma çare bulmuş, çok şikayet ettiğim sorunlarımı biraz daha düzene sokabilmiş, kontrol altına almayı başarabilmiştim. O yüzden Barış Muslu "fobileri bir kaç saniyede yok edebiliyorum" dediğinde bile kimseye laf söyletmiyorum.    Gel gelelim okuduğum tek kitabı o ve Neuro Aşk kitabını da ilk kez gördüm. Sayfalarını çevirdiğime pişman oldum. Her hafta çiçek göndermeyin, sürpriz sıklığınız şu oranda olsun, sevginizi bilmem ne yaparak gösterin, şöyle yapın böyle yapmayın sayfaları gördü gözlerim. Herkesin hayatını tek tipe indirgeyip oradan akıl vermekle bu işlerin olmadığını herkes biliyor artık. Kitabın tamamında Barış Muslu' nun konuları bu şekilde kaleme almamış olmasını diliyorum. Sağlık konusunda ise hiç düşünmeden Muslu' nun diğer kitaplarını almanızı kesinlikle tavsiye ederim.


    Bu arada çok satanlar listesinin 11. sırasında canım, en sevdiğim yazarım İnci ARAL 'SEVGİLİ' kitabını gördüm.( İnci Aral kitaplarından alıntılar, bilgiler paylaştığım İnci Aral okur sayfası için sizi şöyle alabilirim  👉 https://www.facebook.com/%C4%B0nci-Aral-445131482199622/    

Kitabevlerindeki bu listeleme işini ne yapacağız bilmiyorum. Çünkü böyle bir listeyle karşılaştığım her yerde ellerimle listeyi tek tek değiştiresim geliyor! 1 numaraya İnci Aral' ı yerleştirmek gibi mesela.


O AN    Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban romanı çocukluğumdaki (kitabı bitirdiğimde çocukluğumdaki eski evimizin arka balkonunda etkisinde kalmış bir halde oturup kalmıştım) o okuyup unutamadığım ender kitaplardan biri. Kütüphaneden ödünç kitaplar seçip babamla bana ulaştıran görevliye de selam olsun :)  Yıllardan sonra tekrar okunacak kitaplar listemde...
YENİ ÇIKANLARDA;


     AltZine ve AltKitap yayın kurulunda da görev yapan Engin Türkgeldi' nin çok taze öykü kitabı 'Orada Bir Yerde'  kitabevinin yeni çıkanlar raflarında en aşağıdan alıp bir güzel tam orta rafa yerleştirip görünürlüğünü arttırdım. Merakla okunulacaklar listemde. Bol okuru olsun👍

KAVGAM
    Ve olay yazar Karl Ove Knausgaard. Kavgam kitabını okuyup bayılmış ve devamı için de bu tadı yakalayıp yakalayamayacağımı düşünmüştüm kitap bittiğinde. 6 serilik Kavgam' ın 4 tanesi şu an ülkemizde bulunuyor. "Yazamamak benim yazılarımın önemli bir bölümü" diyen Knausgaard' ın Kavgam için açılmış web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

    Yine kendimiz dışında biri gibi cevaplar vermemizi tavsiye eden kitaplardan. Şöyle soru gelirse bir anda blablabla cevap ver falan filan. Deliriyorum. Neden Ben?

    Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum diye bir kitap gördüm. "Eğer siz de sıklıkla beyniniz ve kalbiniz arasında kalıyorsanız yapacağınız şey çok basit: Bağırsaklarınızı dinleyin." demiş yazar Serkan Karaismailoğlu.
➤Duygusal Beyin: Bağırsak,
➤Büyüleyici Bağırsak,
➤GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu için Doğal Tedavi Yöntemi bu konu hakkında yazılmış diğer kitaplardan bir kaç tanesi.

    Dr. Natasha Campbell- McBride nin kaleme aldığı Gaps diyeti ilgimi çekti. 2014 yılında vermiş olduğu röportajında otizmli çocuğundan sonra yaptığı araştırmalarda bütün otizm teşhisi konmuş hastaların bağırsak florasında problem olduğunu görüyor.


   "Çocuk yediğini sindiremiyor ve yiyecekler kötü fotojenlere dönüşüyor. Bu fotojenler emilip kana karışıyor, beyin bu toksinlerle zehirleniyor. Otistik doğan çcukların yüzde yüzü sağlıklı bir beyinle doğar. Ancak bağırsak florası üzerinden zehirlenirler."

   Kendi çocuğunda üç yaşında başlattığı diyetle altı ay içinde iyileşme olduğunu iddia ediyor. 5 yaşına kadar olan çocukların otizmden tamamen kurtulma şansı olduğunu da ekliyor. 

    Sadece otizim değil epilepsiden depresyona, alerjilerden uyku problemlerine, kolikten ülsere kadar çok sayıda hastalıkların iyileşebildiğini de vurguluyor. 10 bin hasta ile çalıştım ve hepsini iyileştirdim dediği kısımda takılıp kaldım tabii ki?!
   
   Kitabı, diyeti merak ettim mi, evet. Tamamen doğal yiyeceklerle bir diyet programı ne kadar uygulanabilir o da ayrı bir dert. Okumayı düşünüyorum.

Evdeki okunulacaklar listem ise yeterince kalabalık. Ben kitaplarımla köşeme çekiliyorum 😊

   Hepinizin uzun uzun okunacak kitaplar listeli günleriniz olsun💖💖Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KİM BU LP?

Laura Pergolizzi yani LP ve Lost On You! Hâlâ dinliyorum. Aylar geçiyor, yıl geçiyor dinlemeye doyamıyorum. En fazla iki gün dinlesek sıkılıp çöpe attığımız şarkılar arasından ne kadar dinlesen değeri düşmeyen bir şarkı bulmak büyüleyici değil mi? Her dinlediğimde etkileniyorum. Bu nasıl ses, bu nasıl seslendirmek.


*****LP hakkında yeni haberler, son şarkıları, video klipleri için yeni yazıya bakabilirsiniz;

KİM BU LP- 2 ( EN SON HABERLER) ****Çoğu kişi gibi onu Lost On You şarkısı ile tanımış olsam da devamında dinlediğim hiçbir şarkısına bu olmamış, bir bu kötü, bak bunu yapamamış işte diyemedim. Her bir bestesi ruhuna işliyor insanın. Hem kendisini anlatmak, sesini, tarzını övüp övüp bitirememek istiyor hem de çok popüler olmasını istemiyorum. (Sanki değil de!)

Ben de herkes gibi ilk dinlediğimde erkek olduğunu düşünmüştüm. Şaşırılmayacağı üzere herkes sanatından önce cinsiyetiyle ilgili bir araştırmaya dalıyor. Kendisi 18 Mart 1981 doğumlu, Amerikalı, eş cinselliğini gizlemeyen, aynı…

Karl Ove Knausgaard ve Aşık Bir Adam

KARL OVE KNAUSGAARD' IN KAVGASI
Karl Ove Knausgaard. 1968, Norveç, Oslo doğumlu bir yazar. Kendi hayatını kaleme aldığı toplamı 6 ciltten oluşan Kavgam serisiyle 2009 yılında okurla buluştuğunda ünü Norveç'ten başlayıp kısa zamanda dünyaya yayıldı.  Öyle ki 2009 yılında beş milyon nüfuslu Norveç'te yarım milyonluk bir satış gerçekleşmiş. Ardından 30'u aşkın dile çevrilmiş Kavgam serisi. Kitapta geçen her karakter, her olay gerçek. Elimizde tuttuğumuz canlı kanlı yaşayan bir hayat. Bu durum da tabii kitap çıkar çıkmaz ailesi ve karısıyla mahkemelik ediyor onu. Linda hiç şüphesiz derhal boşanmak istiyor, yıl 2009. Ama kitabı okuyanlar şaşırmayacaklardır boşanmadıklarına...
'Kitabevinde Bu Hafta' yazımda Kavgam için yapılan web sayfasından bahsetmiştim. Buraya da Aşık Bir Adam için Monokl Edebiyatın hazırladığı sayfayı bırakıyorum. Sayfadaki kıpkırmızı gül arka fonun üstüne konulan kitabı görmez olaydı gözlerim keşke. Neden ki böyle şeyler, üzüyorsunuz.

   Kavgam ki…

KAPADOKYA

Geçen ay ne öğrendim? Bugüne kadar çoktan görmem gereken yerlerden birisinin  Kapadokya olduğunu ve buranın sihirli bir yer olduğunu. Sınırlarına girer girmez heyecanlanmaya başladığım Kapadokya' da geçirdiğim iki gün rüya gibiydi. O kadar şanslıydık ki aylardan Kasım olmasına rağmen hava da muhteşemdi. Bu süre, her yeri doya doya gezmek görmek için tabi ki yetmedi. Zamanımızı dolu dolu geçirmek, görebileceğimiz kadar yerleri görebilmek için hızlandırılmış bir program hazırladık. Bana kalsa ben gittiğim sadece bir yere en az yarım günümü ayırabilirmişim. Havasını, atmosferini, tarihini doya doya yaşamak için değer.
Gittiğimiz yerleri bir bir buraya not alıyorum ki, sonraki Kapadokya seyahatimizin rotası şimdiden belli olsun. Ben bir daha gitmek için sebebimi hazırladım bile çoktan.


Kayseri'den Kapadokya' ya doğru yol alırken gördüğümüz 3.900 m. lik varlığıyla insanı büyüleyen Erciyes Dağı' nın bundan yaklaşık 30 milyon yıl önceki volkanik patlamaların ardından oluşan tab…